You're watching:

16 Şaşırtıcı Gerçek

16 Şaşırtıcı Gerçek 1637
Beğen

Bu videoda her zaman olduğu gibi birbirinden ilginç kısa bilgileri bir araya getirdik. Çoğuna "yok canım" diyeceğinizden eminiz. :)

2006 yılında 3 kişi Coca Cola’nın gizli formülünü bir buçuk milyon dolar karşılığında Pepsi’ye satmak istedi. Ancak Pepsi, polise ihbar ederek adamların yakalanmasını sağladı.

Ünlü Pacman oyunundaki 4 hayaletin isimleri olduğunu biliyor muydunuz? Kırmızı olan Blinky, pembe olan Pinky, mavi olan Inky, turuncu olan ise Clyde’dır. Hayaletlerin herbirinin görevi de farklıdır. Kırmızı sizi takip eder. Pembe tuzağa düşürmeye çalışır. Mavi hayalet kafasına göre takılır. Turuncu ise aptaldır. En kolay onu alt edersiniz.

Annesi Leonardo Di Caprio’ya hamileyken İtalya’daki bir müzeyi ziyaret etmiş. Leonardo Da Vinci’nin portesini incelerken de bebek ilk kez tekmelemiş. Annesi bunun üzerine oğlu doğduğunda ismini Leonardo koymuş.

Dünyanın çekirdeğindeki sıcaklık 5700 santigrat derecedir. Ki bu da güneşin yüzeyindeki sıcaklık ile aynıdır.

Çöl deyince aklımıza hep bu tür kaktüsler gelir. Fakat bunlar sadece Kuzey ve Güney Amerika’ya özgüdür. Dünyanın en büyük çölü olan Sahara’da pek fazla kaktüs yoktur. Olanlar da bu şekildedir. 

Gökyüzüne doğru yükselirken 19’uncu kilometreden itibaren astronot giysisi giymek gerekir. Çünkü bu mesafeden sonra basınç düşer ve insan vücudundaki tükürük, göz yaşı gibi sıvılar kaynama noktasına gelir. 

Bazı işitme engelli insanlar uyurken işaret diliyle sayıklar.

Dünya kendi etrafında bir turu 24 saatte tamamlar. Ki biz de buna bir gün deriz. Fakat gerçek süre aslında 23 saat 56 dakika 4 saniyedir. Buna ise ‘yıldız günü’ denir.

Çin’de mahkumlara çalışmak için 2 seçenek sunuluyor: Taş kırmak veya World of Warcraft oynamak. İkinciyi seçenler günde 12 saat oyun oynuyor. Hapishane görevlileri mahkumların oyunda kazandığı kredileri açık artırma sitelerinde satarak paraya dönüştürüyor. Yapılan bu işe literatürde ‘gold farming’ yani ‘altın madenciliği’ deniyor.

Geçmişte Meksika’da konuşulan Ayapenako dilini şu an konuşan sadece iki kişi kaldı. Fakat küs oldukları için birbirleriyle konuşmuyorlar.

Dünyadaki aktif volkanların yüzde doksanı deniz altındadır.

Hindiler de yumurtlar ancak hindi yumurtası genelde marketlerde bulunmaz. Aslında hindi yumurtasının tavuk yumurtasından farkı yoktur. Fakat tavuklar günde 1 kez, hindilerse haftada 2 kez yumurtlar. Bu nedenle de hindi yumurtasını üretmek tavuğa göre pahalıdır. 

Dünyaya her gün 8 milyon 600 bin yıldırım düşüyor.

Super Mario Bross oyunundaki çalılar aslında gökyüzündeki bulutların tıpa tıp aynısıdır ama tabii yeşile boyanmışlardır.

Etiketler: coca cola, pepsi, pacman, oha diyorum, şaşırtıcı, leonardo di caprio